S01E01 - Epizoda: Dexter

Informace a zajímavosti
Hlášky
Drobnosti, detaily
Shrnutí děje
Download

Informace a zajímavosti

Premiéra v USA: 1.10.2006  

Spousta hlášek z tohoto dílu pochází přímo z knihy Darkly Dreaming Dexter Jeffa Lindseyho. Tato kniha je také předlohou seriálu.

Film se natáčí v Miami.

Režisér tohoto dílu režíroval i několik dílů seriálu Six feet under, v němž účinkoval Michael C. Hall (představitel Dextera).

Nahoru 

Hlášky

- Chtěl jsi někdy zabít něco většího?
- Něco většího, než psa?
- Ano.
- Jako člověka? ... Jo, ale nikoho konkrétního.
- A proč jsi to neudělal?
- Myslel jsem, že by se to tobě a mámě nelíbilo.

- Ty jsi jiný, že ano Dextere?
- Co tím myslíš?
- Billups říká, že Buddy zmizel. Našel jsem hrob, synku.
- Ten pes byl uštěkanej majel kripl tati.
- Štěkal celou noc a máma nemohla spát. Je moc nemocná a ten odpornej pes štěkal na každej list, kterej spadnul na chodník.
- Byla tam spousta kostí Dextere, nejen ty Buddyho.

- Každou noc to v Miami žije a všichni tu šukaj. Ale pro mě k tomu sex nepatří. Já sexu nerozumím. Ne, že bych měl něco proti ženám... Určitě soucítím s muži, ale když přijde řada na onen akt lásky, přišlo mi to vždycky hrozně... nedůstojné.

Drobnosti, detaily

Dexter má na dveřích zámek značky (typu) Dexter.

Dexter má velkou jizvu na levém boku.

Dexterova loď se jmenuje "Slice of Life".

Dexter má ve zvyku každou svou obět naříznout skalpelem na pravé tváři a odebrat ji vzorek krve do své sbírky.

Shrnutí děje

S01E01jpgNa epizody jede Dexter autem nočním Miami. Jeho hlas nám říká, že "dnes je ta noc" a my brzy poznáme, co měl na mysli slovy "teď mám trochu jinej hlad."

Mike Donovan je první obětí, kterou ho uvidíme "odDextrovat". Napadne ho zezadu, když nastupuje do svého auta a donutí ho řídit. Když přijedou na očividně opuštěné místo, konfrontuje Mikea s hrozivou scénou tří mrtvýchchlapců.

"Otevři oči a podívej se, co jsi udělal!" říká mu Dexter, ale Mike nechce vidět. Dexter na něj křičí: "Koukni se, nebo ti z tváře vyříznu oční víčka." Mike se podívá a my s ním. Nato se vynoří se Dextrova jemnější stránka povahy, připomínající tón, jakým s námi mluvil, když na začátku řídil své auto a vyprávěl o svém životě v Miami. Mluví o tom, kolik práce ho to stálo, vykopat všechna tři těla a vyčistit je.

Mike prosí o milost, ale ta nepřijde. Říká, že si nemohl pomoct, když je vraždil a prosí Dextera "Prosím, musíte to pochopit..." Objeví se však Dexterova další stránka, více ponurá a mírně cynická a Dexter povídá: "Věř, já ti rozhodně rozumím."

Dexter říká Mikeovi, že by nikdy nemohl zabít dítě - ne tak, jak to udělal on. Když se Mike ptá proč, Dexter mu zabodne hluboko do krku injekční stříkačku, načež praví: "Protože já mám své zásady" a Mike kolabuje - snad v bezvědomí, snad mrtev - na zem.

To vše se odehrává v prvních pěti minutách a už teď se jako divák cítíte strženi. Nejspíš si Dextera dokonce zamilujete. Vy víte, že je to zabiják, vy víte, že zabíjel už dřív a že bude zabíjet znovu - a přesto je v něm jakási čest.

Mike se probouzí přivázaný ke stolu. Dexter mu skalpelem odřezává tvář a pipetou odebírá krev. Kápne kapku na podložní sklíčko a tu přiklopí - vypadá to, že bůhvíproč bere vzorek jeho krve. Během toho Mikeovi detailně vypráví, jak ho rozřeže a vloží do několika odpadkových sáčků.

Samotné zabití a rozčtvrcení autoři nechávají na naši představivosti - v další scéně se ocitáme na Dexterově člunu. Jeho hlas nám říká, že ani neví proč je takový, jaký je. Mluví o svých pěstounech, Harry a Doris Morganových, kteří "jsou oba již mrtví" a nádherně satirickým humorem rychle dodává: "Já je nezabil... Opravdu."

Následuje retrospektiva do Dexterova dětství, kdy Harry objevil, že jeho adoptovaný syn zabil nejen sousedova psa, ale i několik dalších. To nás upozorňuje, že Harry věděl o Dexterově "problémech" už dávno.

Dexter přijíždí do svého bytu, rychle zavře dveře a běží ke klimatizaci. Otevře její víko, sáhne dovnitř a otevře krabici. Do ní opatrně vloží sklíčko s Mikeovým krevním vzorkem - vedle dalších podobných vzorků. Všichni víme, proč odebír vzorek krve tehdy poprvé a nyní se nám potvrdilo, že se podobná scéna odehrála v Dexterově životě už mnohokrát. "Plán mého pěstouna Harryho je uspokojen. Stejně tak já," říká, zatímco ukládá vzorek do krabice. Dozvědeli jsme se, že Harry byl miamským poldou, který učil Dextera, jak se vyhnout odhalení.

Dextera nejlépe poznáme poslechem jeho monologů; v nich se dozvídáme i to, že má nevlastní sestru jménem Debra. Popisuje ji jako "Je to jediná osoba na světě,
která mě má ráda." Říká také "Já žádný city nemám, ale kdybych nějaký měl, byly by k Deb."

Dexter přijíždí na místo činu a my se tak dozvídáme, že dělá u policie jako soudní znalec. Ne jen tak ledajaký - dělá analýzy krevních obrazců z místa činu.

Toto místo činu je v něčem velice zvláštní - není zde ani kapka krve. Něco naprosto neslýchaného, co dokonce způsobí, že doposud velmi klidný Dexter musí odvrátit zrak a nakonec i odejít z místa činu.

Na policejní stanici, kde Dexter pracuje, to vypadá, že vychází se všemi svými kolegy - nese jim koblihy a s každým si lehce popovídá.

Se seržantem Doakesem, jemuž Dexter nahání hrůzu, se nemohou shodnout ohledně toho, kdo je pachatel vraždy, jíž Doakes řeší. Podle Dexterovy analýzy cákanců krve na zdi a kolem nešlo o nevydařený drogový obchod, ale o zločin z vášně.

Rychle se seznámíme s Dexterovou příští obětí, Jamiem Jerwoskim, sluhou na parkovišti, který patrně zavraždil mladou manželku a matku od dětí a unikl spravedlnosti díky formalitám. Dexter nám říká, že umí rychle poznat každého vraha. Aby se ujistil, že je Jamie vinen, používá plán, jemuž ho naučil Harry - vloupá se do jeho domu a prohledává ho, aby našel důkaz, který potřebuje.

Během prohlídky vidíme další retrospektivu, v níž Harry mluví s Dexterem o jeho vášni zabíjet nejen zvířata. Zpět v dnešním Miami potkáváme Dexterovu přítelkyni Ritu. Jeho sestra ji zachránila před domácím násilím a představila ji Dexterovi. Ten nám říká, že svým způsobem je Rita "stejně narušená jako já."

Kvůli traumatickým zážitkům se svým manželem nemá žádný zájem o sex a to Dexterovi velmi vyhovuje. Má dvě malé děti, které Dextera milují. Je to zvláštní pozorovat je, jak s nimi se všemi žije a vědět, že ani k jednomu necítí absolutně vůbec nic.

Přichází na další bezkrevné místo činu. Tělo je stejně jako předtím rozčtvrceno, ale tentokrát si vrah vzal hlavu s sebou.

V delší retrospektivě s Harrym se dozvídáme, že nikdo - dokonce ani Dexter - netuší, co ho nutí zabíjet. Harry chápe, že pokud to nemohou zastavit, mohli by toho využít pro dobrou věc. Harry mu říká: "Tohle si pamatuj navždy. Jsi můj syn, nejsi sám a máme tě rádi."

Během rozhovoru s Deb o případu z včerejší noci získává Dexter první vážnější stopu. Vrah vše provádí v extrémním chladu, čímž docílí, aby nikde nebyla ani kapka krve. Dextera popadá bázeň a úcta nad krásou a jednoduchostí takového plánu. Rychle se vzpamatuje a přichází s teorií, že vrah používá mrazící náklaďák (nejspíš kradený).

Dexter nechává Deb, aby s touto teorií přišla na brífinku ona, ale nejde to tak dobře, jak čekali. Při diskuzi v kanceláři por. LaGuerty panuje mezi seržantem Doakesem a Dexterem napětí. Debata pokračuje Doakesovým případem o tom, zda jde o zločin spojený s drogami nebo vraždu z vášně.

Mezitím se chystá Dexter dopadnout Jamieho, který mu přiznává vinu a také mu vysvětluje, že neměl žádné výčitky svědomí. Z "práce" s Jamiem ho vyruší telefon - volá Rita a chce, aby za ni přijel. V klidu odpovídá, že "jen dokončí projekt", ale že později se staví.

Na cestě k Ritě si všimne mrazícího náklaďáku a sleduje ho. Ve slepé uličce se náklaďák otočí a jeho řidič hodí Dexterovi na auto zmrzlou hlavu. Na policejní služebně to pak probírají s poručíkem. Poručík mu krom toho řekne, že Doakesův případ byl uzavřen. Vypadá to, že Dexter měl pravdu - vrahem byl přítel oběti.

Konečně vydává k Ritě, která chce postoupit v jejich vztahu o něco dál. Dexterovi se ta myšlenka ani trochu nezamlouvá; zachrání ho volání Ritinýho syna Codyho (který spal vedle v pokoji), že se pozvracel, aby za ním přišla.

Když přijede Dexter domů, najde na cosi studeného na dveřích lednice. Hlavu panenky - předtím tam ale nebyla. V lednici jsou kousky panenky rozřezané jako těla žen zabítá druhým vrahem. Dexter v tom vidí pozvání ke hře, říká: "A ano, já si chci hrát."

A tím první epizoda končí.

Nahoru

Download

CZ Titulky k S01E01 - Dexter

Dexter - No Blood

Dexter - Donut Dex

Dexter - Copper Plumbing

seriál DEXTER
WebZdarma.cz


účesy a kadeřnictví
Chorvatsko
pohádky