S01E03 - Popping Cherry

Hlášky
Drobnosti a detaily
Narážky
Shrnutí děje

Hlášky

Deb: Znám jí.
Dexter: Sherry?
Deb: Jo, říkala si Cherry. Stáli jsme na stejným rohu, když jsem dělala volavku.
Dexter: Byli jste kámošky?
Deb: Jo.
Dexter: Potřebuješ obejmout?
Deb: Jdi do hajzlu.

Harry: Když někomu vezmeš život,
nezabiješ jenom jeho, sfoukneš všechny věci, který by se mu teprve staly. Jako polda střílím jenom, abych zachránil životy. To je moje krédo. Zabití musí mít důvod. Jinak je to sprostá vražda.

Dexter: Harry mně naučil, že smrt není konec. Je to začátek řetězové reakce která vás dostane, když nebudete dávat pozor. Učil mně, že nikdo z nás není takový, jak působí navenek, ...ale abychom přežili, musíme ten dojem vyvolávat.
Ale něco mně Harry nenaučil, něco co nevěděl, ani nemohl vědět. Záměrné zbavování života představuje nejzašší odloučení od lidskosti. Zůstanete outsiderem, který pořád hledá někoho, nějakou společnost, které by se mohl chytit.

Dexter: Floridské věznice propustí ročně na 25 000 vězňů. Nedělají to kvůli mně,
ale občas to tak vypadá. Hledám ty, kteří si myslí, že podfoukli systém. Není těžké je najít.

Nahoru

Drobnosti a detaily

Popping Cherry je slangový výraz pro protržení panenské blány, obvykle během prvního styku. V této epizodě nám Dexter v retrospektivě ukazuje svou první vraždu.
Jméno dílu také odkazuje na jméno mrtvé prostitutky - Cherry.
Popping je také slangový výraz pro "zabít", takže v názvu je jak sexuální téma (Cherry je prostitutka) tak její zabití.

Jeremy Down jde do Dade County Juvenile Prison (vězení pro mladistvé)

Zdravotní sestru hrála Denise Crosby, fanoušci Star treku si ji budou pamatovat jako poručíka Tashu Yar ze seriálu Star Trek: Nová generace.

Nahoru

Narážky

* "Who'd you f*ck Dolce or Gabbana?" (Koho bys opíchal, Dolce nebo Gabbana?)
Dolce&Gabana je prvotřídní značka oblečení a kosmetiky.

* 1:0 pro dřevěnýho panáčka.
Touto hláškou Dexter ukončuje 3. epizodu. Odkazuje na známá Pinocchiova dobrodružství (napsal Carlo Collido, natočil Walt Disney) - příběh dřevěného chlapce, který se chce stát opravdovým klukem.

Shrnutí děje 

s01e03Epizoda začíná pohřbem Rickyho Simmonse, policisty v utajení, jenž byl v minulém díle zabit mafiánskou rodinou Carlose Guerrera. Dexter nám hned na začátku poví opět něco zajímavého o sobě: "Většina lidí má problém vypořádat se se smrtí. Ale já nejsem většina lidí." Pokračuje o tom, jak těžké je předstírat některé emoce, obzvláště zármutek.

Seržant Doakes všechny ujišťuje (včetně bratra Rickyho manželky), že po Guerrerovi půjde tvrdě. Zabil nejen Rickyho, ale i jeho ženu Karu. Z minulého dílu víme, že Doakes a Kara měli spolu poměr. Na Debiinu otázku, jak se má, odpovídá Dexter: "Držím se". Ale jeho hlas rychle dodává: "- Ne, nedržím. Tvářit se zarmouceně dvě hodiny v kuse, je fakt dřina."

Dexter nám sděluje, že "Floridské věznice ročně propustí 25 000 vězňů." Vypadá to, že se mezi nimi nachází i jeho příští oběť. Tentokrát je to Jeremy Downs, mladý muž, který ve svých 15 zabil o něco staršího chlapce. "Koroner si myslel, že zásahy nožem
byly vedeny náhodně, impulsivně ale já jsem viděl práci mladého virtuosa," říká Dexter. Je si jistý, že Jeremy neskončí u jedné vraždy a dodává: "Ale já věděl co je zač a co udělá znovu. Jen jsem musel otáčet kalendář a čekat."

Když pomáhá Ritě a jejím dětem sázet na zahrádku citrónovník, dozvídáme se, že Rita přijela na Floridu z Michiganu a že sní o tom, mít zahradu plnou ovocných stromů. Ale posledně vysázené rostliny všechny pomřely. "Nemůžu za to. Asi zabíjím věci," říká k tomu Rita - Dexter rychle odpovídá: "To je příšerný."

Objeví se "kamarád" Ritinýho agresivního (a nyní zavřeného) manžela Paula a bere si její auto, protože její manžel mu prý dluží peníze za dvě unce kokainu. Ačkoli je to Paulův dluh, muž tvrdí, že ho může vymáhat i po ní, a jelikož Rita nemá u sebe hotovost, odjede s jejím autem.

Deb dostává jako nově jmenovaný detektiv první oficiální úkol; jde o další vraždu vraha z mrazícího boxu. Když teď přišel o mrazící auto, nechal tělo v síti hokejové branky na místním hokejovém stadiónu. Dexter je ohromen tou ironií a říká: "Věděl jsem, že se vrátí. Je to jak na Štědrý den. Koukněte se na to, zázrak na ledu. Úžasný!" Další ironií je, že Deb se bude muset znovu obléci jako polda z mravnostního a jít zpátky na ulici, aby získala informace od prostitutek, s nimiž dříve dělala. Obětí je totiž někdo, koho Deb zná z dob, kdy pracovala v utajení na ulici.

Dexter potkává na tržišti Jeremyho, který si kupuje nůž. To ho dále utvrzuje v přesvědčení, že tento mladý muž by měl být zabit. Mezitím seržant Doakes škádlí Carlose Guerrera na jeho rodinné oslavě. Přímo před Carlosovou dcerou ho otevřeně obviní z vraždy Rickyho a Kary.

Deb se setkává s holkama z ulice, aby zjistila něco víc o vrahovi z mrazícího boxu. Holky zajímavě (a přesvědčivě) srovnávají vztah Deb k poručíku LaGuertě se vztahem kurvy a pasáka. Jedinou stopou je, že Cherry (jak se zemřelá jmenovala) nastupovala do starého kombíka s dřevěnýma deskama na boku.

Noční hlídač na hokejovém stadiónu je od Cherryiny smrti nezvěstný. Poručík LaGuerta ho proto označila za možného podezřelého. Při domovní prohlídce najdou ztracený záznam z bezpečnostních kamer, na nichž je vidět, jak dává tělo mrtvé na hřiště. Všichni (krom Dextera a Debbie), mají jasno, že noční hlídač (jmenuje se Tony Tucci) je jejich člověk.

Dexter vzpomíná na své dětství a říká: "Jsem si jistý, že bez Harryho pravidel bych v mládí spáchal spoustu zbytečných vražd jen proto, abych viděl potoky krve." V retrospektivě vidíme Harryho na smrtelné posteli, jak nabádá Dextera, aby se držel všeho, čemu ho naučil a aby se spoléhal na svou sestru.

Deb a Angel zkoumají nahrávku ze stadiónu a najdou důkaz, že noční hlídač byl možná k umístění těla přinucen skutečným vrahem z mrazícího boxu - ten zůstává neidentifikován mimo zorné pole kamery.

Dexter se pokouší přerušit Jeremimu pokus o další vraždu (nebo si to aspoň myslí), při té příležitosti se dostává do nepříjemné potyčky s krokodýlem. Když se vrací ke svému autu, které má vymlácená okna, rozlobí se sám na sebe a křičí: "Měl jsem jet domů, dát si taco a naplánovat útok. Místo toho se tu snažím chovat se jako člověk. Jako by snad mojí prácí bylo zachraňovat životy."

Na smrtelné posteli pomohl Harry Dexterovi vidět, že zdravotní sestra se ho pokouší zabít. Harry mu říká, že je na čase vyzkoušet všechen trénink v praxi a zastavit ji dřív, než bude pozdě. Vypadá to, že tato sestra (hraje ji Denise Crosby) byla Dexterovou první obětí.

Kapitán dá Deb pořádnou sodu za to, že se svými teoriemi o vrahovi z mrazícího boxu příšla přímo za ním (a obešla tak svou přímou nadřízenou poručíka LaGuertu). Naprosto zřetelně ji dá najevo, že něco takového se nebude opakovat a že jestli chce mít šanci stát se jednoho dne dobrým detektivem, bude se muset naučit s poručíkem LaGuertou vycházet.

V soukromí pak kapitán zpucuje i LaGuertu za to, že ignorovala informace jednoho ze podřízených (Deb). Varuje ji, že pokud se mýlí v tom, že vrahem je noční hlídač, nebude za ní stát. LaGuerta navzdory tomuto varování a navzdory instinktu Deb spouští na tiskové konferenci celostátní pátrání po nočním hlídači.

Během konference pozve Kařin bratr (také polda) seržanta Doakese, aby se spolu po práci sešli. Řekl mu, že je na čase vypustit trochu páry.

Deb prohlíží jedno z míst, kde dříve pracovala, když byla na mravnostním a uvidí starého kombíka, který odpovídá popisu auto, do kterého viděli naposledy nastupovat Cherry. Když přijde blíž, aby se podívala dovnitř, uvidí starší černošsský pár. Tenhle vůz očividně nepatří vrahovi z mrazícího boxu.

Seržant Doakes jede v autě s dalšími policisty. Brzy se dozvídá, že jedou do domu někoho, kdo pracuje pro Guerrera a "vypuštění páry" znamená navléct si masky a napadnout toho muže. Když se je pokouší zastavit, zjišťuje, že ostatní policisté to dělají proto, aby Guerrero šel po Doakesovi, protože vědí o jeho aféře s Karou.

Dexter sbírá informace o své budoucí oběti a dozví se něco velmi překvapujícího. Ten druhý kluk, kterého zabil, ho v parku předtím znásilnil. Tuto informaci se dozvídá těsně předtím, než do něj málem zabodl injekci, kterou ho chtěl uspat. Dexter říká: "Teď už to vidím - proč jsem to neviděl předtím? Jeremy toho chlapce před 4 roky nezabil; on jen vynášel odpadky. Jako to dělám já."

Takže Dexter Jeremyho nakonec nezabije, ale zabije v retrospektivě aspoň zdravotní sestru. "Na začátku to bylo trošku zmatečný. Vypilovat novou dovednost, to chce čas."

Dozvídáme se také, že díky tomu, že Dexter zdravotní sestru zabil, se Harry vyléčil a žil ještě další rok. Dexterova první vražda tak zachránila Harrymu život.

Epizoda končí, když Dexter přijíždí k Ritě s autem, které si půjčil z policejní úschovny (kam se dávají zabavené věci). Může ho prý nějaký čas používat. Dexter říká: "Všechno co můžete dělat, je jen žít svůj život a doufat, že někdy něco uděláte dobře." Rita jen děkuje a výraz na jejím obličeji dává tušit, že je spokojená. A Dexter končí slovy: "1:0 pro dřevěnýho panáčka."


 

seriál DEXTER




WebZdarma.cz


účesy a kadeřnictví
Chorvatsko
pohádky