Let's Give the Boy a Hand - S01E04

Hlášky
Narážky
Shrnutí děje
Download

Hlášky

Harry: Dneska se všichni smějou. To znamená, že ty musíš taky, Dexi.
Deb: Jasně, představuj si, jak pálíš mravence!

Dexter: (vidí oddělenou ruku na židli) Úžasná ruční práce.
Angel: To je sranda.
Dexter: Opravdu?

Harry: Když tě někdo fotí, prostě se usmíváš. Nezáleží jestli si v pohodě nebo ne. Prostě to uděláš, abys zapadl, ok?
Dexter: Ok.

LaGuerta: Být vámi, vrátím se na stanici. Dopravní zácpa je v tuhle dobu svině. (odchází pryč)
Deb: Když už mluvíme o svini..

Nahoru

Narážky 

Dexter Morgan, this is your life. ("To je tvůj život")
Tato věta pochází z populární televizní show This is your life, v níž celebrity "přepadávali" jejich přátelé a s kamerou v zádech s nimi dělali rozhovory, líčili jejich osudy, osobní tragédie apod.

Ritin Halloweenský kostým
Rita byla oblečená jako Lara Croft z Tomb Ridera.

Nahoru

Shrnutí děje

s01e04Tento díl začína scénou, jak se Dexter prochází po pláži a prohodí: "Zjišťuju, že lidé kolem mě si vytváří různé vztahy jako přátelství nebo vztahy, ale lidské svazky se vždy komplikují.Věrnost, společné chvíle, společné nákupy. A kromě toho, pokud si někoho pustím k tělu, uvidí mé pravé já a to nemůžu dopustit, takže je čas nasadit si masku."
Ale není to jen obyčejná procházka po pláži - Dexter přijíždí na místo činu, kde na něj čeká Angel u odseknutých rukou položených na plážovém lehátku.

Protože se na místě činu vyskytuje krev (na ručníku na židli) a paže navíc patří muži, Dexter si není jistý zda je tohle další práce vraha z mrazícího boxu. Vrah také za sebou zanechal fotku místa činu v kbelíku vedle ruky. Když to Dexterovi dojde, náhle se vrátí vzpomínkou do svého dětství a na den strávený na stejné pláži, na stejném místě. V této vzpomínce také prvně vidíme Dexterovu matku. Hádají se kvůli focení na společnou fotku.

Dexter jede domů z pláže zkontrolovat svoje album fotek a potvrdí si, že jeho vzpomínka je pravdivá. Byla to stejná pláž, stejné místo a tato ruka byla jistě prací Vraha z mrazícího boxu. Dexter ho nazývá "můj nový kamarád, Vrah z mrazícího boxu".

Jsme zpět na policejní stanici, kapitán přichází s novinkou, že otisky prstů z ruky z pláže patří Tony Tuccimu, hlídači ze zimního stadionu, kde bylo nalezeno poslední tělo.
Poručík LaGuerta vystoupila v minulosti v televizi se zprávou, že Tony Tucci je náš vrah a tak se teď jde omluvit Tonyho matce, protože je jasné, že Tony vrah nebude.
Seržant Doakes, Deb a Angel se vrací na pláž spolu s dalšími policisty. Snaží se zajistit další stopy a pátrat po potenciálních svědcích. Deb s Angelem se také snaží promluvit s Doakesem o poručíkovi LaGuertě, která je v pěkné šlamastyce s obviněním Tucciho, ale Doakes nemá náladu na rozhovor.

Ačkoliv je poručík LaGuerta velmi nervózní, dojde za matkou Tonyho Tucci, přizná chybu policie a omluví se. V první epizodě Dextera jsem viděli Dextera, jak zabil sousedovic psa, protože bez přestání štěkal a to rušilo Dexterovu nemocnou matku.
V této epizodě se podobná situace opakuje, tentokrát jde o sousedku Rity, která nezvládá svého psa. Když za ní Dexter jde, zjistí, že pes patří jejímu příteli.
Ten očividně vzal kramle a psa u ní nechal. Sousedka ukáže, že nemá žádné pochopení pro Dexterovu slušnou prosbu utišit psa a zavře mu dveře před nosem.
Jak Dexter odchází a vzpomene si na podobný zážitek z mládí, řekne si v duchu: "Mohl bych to Ritě tak lehce usnadnit", pak se ale zamyslí a řekne: "to by ale nebylo správné".

Dexter nám v další scéně sdělí svůj názor na Halloween: "Miluju Halloween, je to jediný den v roce, kdy nosí masku všichni, nejen já." a pokračuje: "Lidé si myslí, že je sranda předstírat, že jste monstrum. Já celý život předstírám, že jím nejsem" což nám ukazuje, jak odlišný je od okolních lidí.

Na dalším místě činu Dexter poznamenává: "další fotka z mého rodinného alba, on znovu vytváří moji minulost pomocí částí těla Tony Tucciho". Tentokrát je to odseknuté chodidlo na lavičce v kopačce a vedle leží fobalový míč. Dexter říká Doakesovi, že přítomnost krve je jakýsi druh sdělení od zabijáka z dodávky, ale prohlásí že zatím neví jaké. Když se Doakes zeptá, komu je určené, Dexter předstírá, že netuší. My však víme, že poselství určitě patří jemu.

Dexter přesně ví, o co tu jde a k těm stopám poznamená: "On ví, že nekopíruje moje fotky ze štastného dětství, on odkrývá ošklivou pravdu, ukrytou hluboko v nich."
Ve vzpomínce na fotbalové hřiště jako místo činu (teď je z něj veřejný park s naší lavičkou uprostřed) vidíme Dextera jako teenagera, jak dostává vyhubováno od Harryho za to, že se účastnil šikanování spoluhráče.

Deb dostane za úkol projít všechny záznamy z bezpečnostních kamer v okolí míst činů. Poručík doufá, že aspoň na jedné z nich bude vrah z mrazícího boxu zachycen. Mezitím Doakes mluví s bratrem Kary o realitě jejího manželství a obviňuje ho, že "pomáhá špatnému poldovi." Z výrazu jeho tváře můžeme soudit, že Doakesova slova na něj udělala dojem.

Rita se snaží znovu domluvit sousedce kvůli jejímu hlučnému psovi. Ona i její děti jsou z něj naprosto vyčerpáni. Sousedka se ji ale vysměje a prudce ji přivře dveře přímo před nosem.

Dexter mluví na policejní stanici s Angelem a při jejich krátkém rozhovoru učiní překvapivý objev. Protože krev z obou oddělených částí těla (nalezených den po sobě) je ve stejném stavu, Dexter věří, že Tony Tucci je stále naživu. Dexter a Angel si také všimli, že obě části vrah odhodil kolem 7 hodin ráno. To je vede k domněnce, že zítra v sedm obdrží další kousek Tony Tucciho. Zatímco Maria LaGuerta informuje Tonyho matku, ostatní policisté se snaží určit, kde najdou další část těla.

Deb je ze sledování videozáznamů unavená a prosí Dextera na telefonu, aby ji pomohl určit příští místo činu. Dexterovi to nejde (stejně jako ostatním), dokud mu Deb neřekne, aby si vybral místo - jakékoli místo, své oblíbené. Aniž by na sobě nechal znát, že mu pomohla přijít něčemu na kloub, vybírá se Dexter své oblíbené místo - skládku odpadků.


Ze skládky odpadků je dneska sídliště a Dexter tam nachází jen spícího muže. Stojí a přemýšlí, když volá dispečink, aby jel na místní pole s tykvemi. V retrospektivě vidíme, jak Dexter, Harry a Deb tu byli jako děti na seně. Na tykvovém poli našla policie Tony Tucciho kotník a nohu - ve vozíku, který se velmi podobal tomu, kterým jezdili jako děti. Dexter si pomyslí, že jestli Tony stále žije, nebude to trvat moc dlouho.

Skoro to vypadá, že pes Ritiny sousedky je mrtvý, ale hned zjišťujeme, že ho jenom dala k rodině s dětmi, kteří ho budou mít rádi a budou se o něj starat. Později se neohlášená ukáže u Dextera - připravená na zábavu pro dospělé. Zatímco Dexter se učí užívat si (nebo alespoň tolerovat) tuhle novou stránku jejich vztahu, máme možnost prozkoumat Angela a jeho 10letý vztah s manželkou Ninou. Angel vybírá dárek k jejich 10. výročí. Bohužel když přijíždí domů, zjišťujeme, že jejich manželství bylo poslední tři měsíce plné úskalí.

Rita chystá k odchodu po jejich "nečekané" zábavě - Dexter, jak se ukázalo, si přeci jen umí některé věci užívat - a Rita našla jednu z nich. Při odchodu si všimla na stole nějakých fotografií z Dexterova dětství. Dexter si prohlíží fotografie, nalezne mezi nimi jednu, kterou tam nejspíš dal vrah z mrazícího boxu. Je to fotografie z nemocnice, kde Harryho otec léta pracoval a tak jedna z posledních, kde jsou Harry a Dexter pohromadě. V další vzpomínce, kterou vyvolala fotografie, vypadá Harry nemocný (a Dexter mnohem starší). Harry brzy zemře.

Dexter vyráží na místo, kde dříve stávala nemocnice. Než dojede k budově, rychle se podíváme za seržantem Doakesem, který přijíždí domů. Guerrerovi muži ho srazili do bezvědomí a s kuklou na hlavě unesli. Dexter přijíždí k budově a říká: "Nemocnice je teď zavřená, roky opuštěná, ale dnes v noci budou opět návštěvní hodiny." V rychlém sledu se střídají záběry Dextera v nemocnici a Doakese s Guerrerem. Guerrerovi muži mu doručili Doakese a vypadá to, že Doakese zabijí. Guerrero pozvedá svou pistoli, aby ho zabil, ale sám je postřelen McNamarou (Kařiným bratrem). Vypadá to, že tohle byl celou dobu jeho plán - využít Doakese jako návnadu, aby se dostal ke Guerrerovi. Plán očividně fungoval. Guerrera odvážejí do vazby a McNamara říká Doakesovi, že jeho sestra teď může odpočívat v pokoji a oni dva, že jsou si kvit.

V nemocnici slyší Dexter křik o pomoc. Běží to prozkoumat a najde Tony Tucciho - ošklivě poraněného a pořezaného. Všude kolem něj je spousta "nářadíčka" na zabíjení a Dexter cítí, že vrah z mrazícího boxu mu tu zanechal dárkové balení. Problém je, že "Harryho pravidla" nedovolí Dexterovi dokončit, co vrah z mrazícího boxu začal. Náhle se rozbije okno a objeví se blesk fotoaparátu; vrah je stále tam a pozoruje. Dexter vyběhne po schodech a najde Polaroid s čerstvě pořízeným snímkem.

Pošle zprávu Deb, aby přijela do nemocnice, aby si mohla připsat úspěch za nalezení živého Tony Tucciho na své konto. Následuje koláž scén, ve kterých vidíme jednotlivé hlavní postavy seriálu. Dexterův hlas k tomu říká: "Každý někdy schovává to, kdo doopravdy je. Někdy spálíte část sebe tak důkladně, že si musíte připomínat, že jste to pořád vy. A někdy prostě jen chcete úplně zapomenout, kým doopravdy jste."

A Dexter ukončuje tento Halloweenský díl slovy: "Nejsem taková zrůda, jakou by (vrah z mrazícího boxu) chtěl, abych byl. Nejsem ani člověk, ani zrůda. Jsem něco mezi tím - s vlastními pravidly. Jsem Dexter"

Nahoru 

Download

Video: Crying dog

Titulky 01x04 

seriál DEXTER
WebZdarma.cz


účesy a kadeřnictví
Chorvatsko
pohádky