S01E05 - Love American Style

Hlášky
Drobnosti a detaily
Narážky
Shrnutí děje
Download

Hlášky

Dexter (o Angelovi): Zajímalo by mě, co jsem udělal, že si myslí, že jsme si tak blízcí. To bych rád věděl, jestli by to fungovalo i na Ritu.

Harry: Dexteře, ženy se od mužů liší.
Dexter: O tomhle už jsme mluvili, tati.
Harry: Chci říct, že oni úplně jinak prožívají. Když jsou s někým fyzicky, cítí se s ním být spojeni a poznají, když ty s ní nejsi. Mohou to cítit, protože jsi v tu chvíli velmi odhalený.
Dexter: To jo, jsi nahý.
Harry: Já myslím citově. Synu, tohle pro Tebe může být velmi nebezpečné.
Dexter: Dobře, můžu to předstírat.
Harry: Chlapče, můžeš předstírat spoustu věcí, ale tahle patří k těm nejobtížnějším.

Dexter: Nechápu americkou posedlost auty. Jen si představuji, jak se Rita a její děti namačkávají do těchhle věcí. Vyjet na silnici, přecpané ulice, veřejná koupaliště - hodiny nicneříkající konverzace.... Pro někoho americký sen, pro mě noční můra.

Rita: Každou noc Yelina po práci chodí na pláž, přes celé město. Viděla jsem jí tam, jak zírala na moře. Jakoby čekala že se tam on objeví. Čekal jsi někdy takhle na něco?
Dexter: (hlas) Něco ode mě chce. Od tý doby co mi ho vykouřila, předpokládá že sme se
v našem vztahu na další úroveň. Ona ale ještě neví, že já nemám žadnou další úroveň.

Dexter: (hlas) Rád předstírám, že jsem sám, úplně sám. Jako po konci světa. Nemuset se chovat normálně, nemuset se vydávat za někoho kým nejsem. Byl bych svobodný.
Doakes: Přestaň se šklebit jak ňákej posranej psychopat a vrať se do práce!

Harry: Je důležité, abys vypadal normálně.
Dexter: I přesto, že nejsem?
Harry: Právě proto, že nejseš.

Nahoru

Drobnosti a detaily

Rita pracuje v hotelu jménem "Z".

Poznávací značka Dexterova Fordu Taurus je  LFH 604.

Nahoru

Narážky

"Je to jako fotit Jacksona Pollocka."

Jackson Pollock je americký umělec, představitel abstraktního expresionismu. Dexterovi připomínají cákance krve na podlaze na místě vraždy Jacksonovy obrazy.

Love American Style

Love, American Style byla populární hodinová show ABC vysílaná v letech 1969-1974.

Nahoru 

Shrnutí děje

s01e05Na začátku této epizody Dexter ohledává opuštěnou nemocnici, kde byl nalezen Tony Tucci. Sděluje nám, že mu připadá bezohledné, jak se všichni ti lidé okolo "hrabou" v tom, co bylo na chvíli svatyní vraha z mrazícího boxu.

Deb přijíždí a je skálopevně přesvědčena, že na tomto místě činu bude jediným důkazem oběť. Vrah z mrazícího boxu je příliš opatrný na to, aby za sebou zanechával nějaké stopy.

Mezitím Rita mluví s hospodyní (Yelinou) v hotelu Z, kde pracuje. Zjišťuje, že Yelinin snoubenec měl přijet (ilegálně) z Kuby, ale nedorazil a muž, kterého najala, aby ho dostal do Ameriky, zmizel. Řekl si totiž o další peníze a ty Yelina neměla. Rita jí nabízí, že předá tuto záležitost Dexterovi.

To také nakonec udělá, Dexter ji slíbí pomoc. Rita se snaží převést rozhovor na jejich osobní život, což se Dexterovi příliš nezamlouvá. Dexter si myslí, že "od té doby, co mi ho vykouřila" si Rita myslí, že se ve vztahu posunuli na další úroveň. Dexter na to odpovídá, že Rita "ještě neví, že já žádnou další úroveň nemám." A pokračuje: "K tomuhle vždycky dojde, když se začne se sexem. Přestanem spolu mluvit, možná mě nazve nějakým vědeckým pokusem a bouchne mi dveřma přímo před nosem."

Deb má dost svých starostí na policejní stanici. Šlapka, kterou zná ještě z dob, kdy pracovala na mravnostním, ji žádá o pomoc - její domácí ji chce vyhodit z bytu. Do toho přichází rozzlobený Doakes; na místě činu našel její nedopalek z cigarety. Doakes ji po krátkém "zpucování" nařídí jet do nemocnice, aby čekala, až se Tony Tucci probudí. Nemá s ním ale mluvit, dokud u toho nebude i Doakes.

Dexter zjišťuje, že v Miami je spousta Kubánců, kteří zaplatili za převoz svých rodin do států a kteří o své peníze přišli. Jak poslouchá okradené Kubánce, dozvídá se i jméno dalšího muže, který si zaslouží Dexterovu specifickou formu spravedlnosti. Jorge Castillo je možná pro oddělení vražd 3. v pořadí podezřelých kojotů (mužů, kteří berou peníze od Kubánců za převoz do Ameriky), ale pro Dextera je to muž číslo 1. Když se s Jorgem setká, je Dexter o jeho vině naprosto přesvědčen. Jorge vede staré vrakoviště aut a nemá žádné zaměstnance. Podle Dextera je to úplně ideální místo pro obchod s lidmi.

Dexter se v noci vrací na vrakoviště a objeví budovu, kterou Jorge nejspíš využívá k ubytování Kubánců po příjezdu. Bohužel v ní nejsou ani lidé ani těla a Dexter je přesvědčen, že jestli Jorge někoho z nich zabil, určitě to neudělal tady.

Angel poze Dextera na pár drinků, aby oslavili Angelovo solidní zvýšení platu. Dexter ale odmítá s tím, že na večer už má naplánovaný jiný osobní projekt. Aby špatných událostí nebylo dost, volají mu, že moře vyplavilo na břeh tělo odpovídající popisu Yelininýho snoubence a Dexter ji bude muset vzít s sebou, aby tělo identifikovala. Bohužel je to opravdu Ernesto a Dexter (jak tak kouká na její výraz, když sleduje mrtvé tělo) spatřuje ve své neschopnosti cítit emoce jistou výhodu.

Tony Tucci se probral a už dokonce začíná s rehabilitací, aby se naučil, jak chodit s půlkou pravé nohy (a nefunkční levou rukou). Bohužel vraha z mrazícího boxu vůbec neviděl, pouze slyšel jeho šepot. Moc jim toho tedy nepověděl.

Vypadá to, že Dexterův "osobní projekt" znamená pozorovat Jorge Castilla a sbírat důkazy k jeho případnému "odDextrování". Zatímco má Dexter plné ruce práce, Deb má problémy s tou svou. Nejdřív navrhla Tonymu Tuccimu zavázat oči (aby si lépe vzpomněl na detaily útoku, protože vrah mu taky zavázal oči) a teď se hádá s Doakesem a poručíkem LaGuertou jestli potenciální svědeki (který v době útoku venčil psa) mohl vidět vraha z mrazícího boxu nebo ne.

Dexter skončí právě včas, aby stihl Angelovu oslavu. Jak tak popíjejí, ptá se Angela na radu, jak zvládnout svou přítelkyni, která chce "něco víc... emocionálního."

Angel mu na to říká: "Nesmíš klesnout na emocionální dno, prostě klesni na ní. Je to jednodušší a ji to zmate." Sám Angel je trošku zmatený z těch všech panáků, které měl, a Dexter ho odváží domů. Tehdy Dexter zjišťuje, že Angel a jeho žena žijí odděleně a že nechce, aby se "z toho vyspal" v jejím domě. Dexter udělá to jediné, co pro svého "přítele" může udělat - vezme ho k sobě do bytu.

Dexter nabízí Ritě, že přinese nějaké DVD, na které spolu kouknou. Říká "přinesu něco lehčího", a přináší film Cena za něžnost (umělecky náročný a dojímavý) Aby tomu nasadil korunu, zkouší se řídit Angelovými radami - a místo, aby se zabýval Ritiným citovým pohnutím nad filmem, zabývá se jejím tělem. Zjišťuje, že to nebyl zrovna ten nejlepší okamžik.

Dexter jde radši dělat něco, co umí velmi dobře. Jde do přístavu prozkoumat člun, se kterým tu Jorge kotví. Tady nalézá několik mobilů a chce vyzkoušet, jestli některý z nich odpovídá číslu Yelininýho kojota. Ještě předtím si ale všimne víka v lodi a když ho otevře, uvítá ho pohled na několik utopených těl. Jorge přijíždí ke člunu, aby s ním vyjel na "rozprášit" moře své nejnovější oběti.

Další výslech Tonyho Tucciho nikam nevede a Doakes překvapí jeho (i Deb) návrhem zavázet mu oči, aby mu to pomohlo si vzpomenout. Ono to opravdu funguje a Tony si s šátkem na očích vzpomíná, že vrah z mrazícího boxu cucal mentolové bonbóny proti kašli. Není to moc, ale je to víc, než měli předtím. Na místě činu najdou při bližším ohledání papírek od bonbónu a doufají, že by mohl obsahovat stopu DNA. Dostanou z něho alespoň část otisku prstu - což je dobrá zpráva pro policii i pro Deb, jejíž detektivní nos ho pomohl odhalit.

Během přípravy na "dexterizaci" Jorge zjišťujeme, že Jorgova manželka není tak nevinná, jak si o ní doposud myslel, a že ví o všem, co její manžel dělá. V tomto díle tedy poprvé uvídíme Dextera oddělat hned dva zločince. Ale předtím nás čeká ještě další komická scéna, kdy z těch dvou dostává rady do partnerského života, pozoruje, že jsou oba chladnokrevnými zabijáky (jako je on sám) a že přesto dokázali, aby jim to spolu klapalo.

Dexter nakládá kufr svého auta zbytky Jorge a Valerie Castillových a říká si, že jedinou jeho starostí je, že neměl čas ji pořádně rozřezat. Nevšiml si ale, že z vraku jednoho auta na vrakovišti ho kdosi pozoruje přímo "při činu". Dexter osvobodí čerstvou várku Kubánců zamčených v Castillově vrakovišti (nikdo z nich ho ale neviděl) a mrtvá těla odveze na moře.

Jsme zpátku u Rity na obědě. Dexter se jí ptá, jak si vysnila svůj život. Společně zjišťují, že oba chtějí to samé. Průměrný, nudný, prostý, "normální" život. Možná spolu takový život naleznou. S koncem oběda končí i tento díl.

Nahoru 

Download

Video: Next Level
Upoutávka na díl 5. Dexter a Rita mají další zajímavý rozhovor o ... Atari.

Titulky k 5. epizodě

seriál DEXTER
WebZdarma.cz


účesy a kadeřnictví
Chorvatsko
pohádky